مسلمانها هر روز در نمازهای پنجگانه می گویند خدایا ما را به راه راست هدایت کن.
اما راه راست کدام است؟ خودم شخصا بدون مذهب و دین زندگی کردن برایم دشوار است. در هر شرایطی می دانم که نیرویی قدرتمند از من محافظت می کند و هوایم را دارد. و من او را به رسم مسلمانی خدا می نامم. وجود و حضور خداوند در زندگیم باعث شده تا آزادانه تر زندگی کنم. زیرا می دانم او مواظب من است و می توانم بر مهر و رحمتش تکیه کنم. همه ما دوست داریم روی کسی حساب کنیم و من همیشه روی خدا حساب می کنم. این عقیده به راحتی بدست نیامده است. سالها زمان برد تا خودم درک کنم که خدایی هست و نمی تواند نباشد. خدایی مهربان که می گوید صد بار اگر توبه شکستی بازآ. خدایی که می گوید از رگ گردن به تو نزدیکترم. خدایی که می گوید از روح خودم در تو دمیدم و تو خلیفه من در زمین هستی. خدایی که می گوید بخوانید مرا تا اجابت کنم. خدایی که هر چه هست عشق و خوبی است. نیچه می گوید: «تو راه خودت را داری و من راه خودم را.درست ترین راه، کاملترین راه یا تنها راه معنایی ندارد. هیچ کاری نیست که تنها یک راه درست برای انجام دادنش وجود داشته باشد.» من این راه را انتخاب کرده ام و برایم درست ترین راه است. در این مسیر خوشحالم و از اینکه عظیم ترین نیروی هستی حافظ منافع من است لذت می برم.
دکتر فن براون فضانورد و دانشمند می گوید: «علم در جستجوی فهمیدنِ آفرینش است ولی مذهب به دنبال آفریننده می گردد. کسی که تصور می کند می تواند راز طبیعت را بدون مذهب و خدا کشف کند دانشمند بی ارزشی است، دانشمندی که سطحی فکر می کند و عمیقا نظری نمی اندازد. من سعی میکنم عمیق نگاه کنم و جز خوبی در آن عمق نمی بینم.»
یونگ، ویلیام جیمز ، اینشتین و بسیاری دیگر از بزرگان علم اعتراف می کنند که خدا را باور داشته و ایمان دارند که این جهان آفریننده ای دارد. همانطور که ماکس پلانک فیزیکدان و برنده جایزه نوبل می گوید:« تمام مواد از نیروی خالصی به وجود آمده اند که تمام ذرات زیر اتمی را در کنار هم قرار می دهد. ما می توانیم این نیرو را هوشیاری برتر بنامیم. هوش برتری که ذات تمامی مواد است.»
باید یاد بگیریم ذهن خود را در اختیار خودمان بگیریم و اجازه ندهیم دیگران باورهای آنرا شکل دهند.اگر دیگران باوری مخالف عشق الهی دارند باید آنرا کنار گذاشته و باوری منطبق با عشق الهی جایگزین آن کنیم. عشقی که راهنمایمان باشد در تمام مسیر زندگی.
به قول مولانا : در سینه هر که ذره ای دل باشد بی مهر تو زندگیش مشکل باشد.
به عقیده من باور به حضور خداوند و نیرویی که جهان در کنترل اوست و عشق به او مهمترین قسمت ماجراست. یادمان نرود عاشق باشیم.
متشکرم. مهربونی خدا همراهتون. بادلی هستم شیدا بادلی.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *