کودکان باید همدلی کردن را بیاموزند.همدلی یعنی موقعیت را از دید دیگران ببینند،برای اینکه فرزندتان این مهارت را بیاموزد می توانید از بازیهای زیر استفاده کنید:
۱-موقعیتها را تغییر دهید.برای مثال پسرتان با دوستش یارتا بازی می کند.انها با هم دعوا می کنند و یکی به دیگری می گوید، تو خیلی بدی یا تو احمقی یا از این چیزها.
حالا شما باید با راهنمایی همدلانه وارد شوید.به کودکی که این حرف را زده بگویید اگر یارتا این حرف را به تو می زد چه احساسی داشتی؟
به همین راحتی کودک یاد می گیرد احساس طرف مقابل را درک کند.

روش دوم:مشارکت در احساس است،یعنی فرض کنید فرزند شما کارت جشن تولدش را برای مادربزرگش آماده کرده و آن را به شما نشان می دهد. شما به او کمک کنید تا زمان را جلوتر در نظر بگیرد:تصور کنید مادربزرگ هستید و در حال خواندن کارت جشن تولد او.تصور کنید مادربزرگ بعد از خواندن کارت چه احساسی خواهد داشت.
به فرزندتان کمک کنید تا بیاموزد آنچه انجام می دهد چطور ممکن است باعث جریحه دار کردن احساس دیگران شود.اگر برادر را زد سریعا بگویید:آخ!حتما او صدمه دیده است.
آموزش همدلی به کودکان یاد می دهد چطور خودمحوری را از خودشان دور کنند.انها درک می کنند که اشخاص دیگر هم احساس خشم، ناراحتی و خوشحالی را در موقعیتهای مختلف تجربه می کنند.
به شما والدین عزیز توصیه میکنم اگر موقعیت را از دید فرزندتان ببینید،او خواهد آموخت که موقعیت را از دید دیگران ببیند.
متشکرم که مطلب بالا را خواندید. یادتان باشد زمانی می توانید بگویید من این مطلب را می دانم که آنرا به کار گیرید و انجام دهید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *