معمولا رفتارها و منش هر انسانی نشات گرفته از نگرش آن شخص است.حتما افرادی را دیده اید که با هر مد جدید یا شرایط جدید رنگ عوض می کنند .اگر رفتار از نگرش ناشی نشود با هر موج جدیدی تغییر می کند حال باید بپرسیم نگرش چیست؟
نگرش عبارت است از ترکیبی از باورها و هیجان هایی که شخص را پیشاپیش آماده میکند تا به دیگران ، اشیا و گروه های مختلف به شیوه ی مثبت یا منفی نگاه کند . نگرش ها ارزیابی از اشیا را خلاصه میکنند و در نتیجه پیش بینی یا هدایت اعمال یا رفتارهای آینده را بر عهده میگیرند.( گنجی، مهدی. دکتر حمزه گنجی. زمینه روان شناسی اتکینسون و هیلگارد)
( گوردون آلپورت۱۹۳۵) نگرش را چنین تعریف کرده است:” نگرش یک حالت آمادگی ذهنی و عصبی است که از طریق تجربه سازمان می یابد و بر واکنش فرد نسبت به تمامی موضوع ها و موقعیت های وابسته به نگرش تأثیر مستقیم و پویا بر جای می گذارد”.( سیرز و دیگران،۱۹۹۱، به نقل از حسن پاشا شریفی(۱۳۸۱).اصول روان سنجی و روان آزمایی.تهران، رشد، چاپ هشتم، صفحه ۴۱۳)
میتوان گفت ارزیابی عمومی فرد از یک رفتار یا یک واقعیت یا یک چیز. به عنوان مثال ممکن است نگرش شما نسبت به دستفروشان در مترو تهران این باشد که شما این کار را کاری باارزش بدانید اما دیگری ممکن است آن را کاری بی ارزش بداند. باورهای فرد باعث شکل گیری نگرش فرد نسبت به یک موضوع می شود. مثلا اگر شما باور داشته باشید که دستفروشی در مترو باعث آزار و اذیت سرنشینان آن می شود و چهره فرهنگی کشور را خدشه دار می کند، این باور می تواند در ایجاد نگرش منفی شما نسبت به خرید از دستفروشان مترو موثر باشد. اما اگر باور داشته باشید که خرید از دستفروشان مترو باعث می شود آنها کسب درآمد کرده و معضل بیکاری کمتر می شود، این باور می تواند باعث ایجاد نگرش مثبت در شما نسبت به خرید از دستفروشان مترو شود.
باید سعی کنیم نگرشی مبتنی بر بینش و بصیرت داشته باشیم ، یعنی چرایی کارها و تفکراتمان را بدانیم، برای چه این کار را انجام می دهیم ؟.باید سوالات متعددی را از خود بپرسیم و به دنبال جواب آن باشیم.هر کسی باید خودش به تنهایی پاسخ سوالاتش را بیابد. رسیدن به پاسخ سوالاتی که داریم می تواند چرایی سبک زندگی ما را مشخص کند.
سوالاتی که در ذهنتان بوجود می آید را بنویسید و جایی در جلوی دیدتان قرار دهید تا زودتر بتوانید پاسخ را بیابید.چرایی هر کاری را که می کنید باید بدانید. هم اکنون در جایی ساکت بنشینید و به این موضوع فکر کنید. برای اینکه خود واقعیتان باشید باید پاسخ این سوال را بیابید و دلیل و چرایی هر کار یا تفکری را در مورد خودتان بدانید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *